"TÜRKİYE'DE KÜRTAJ 10 HAFTAYA KADAR YASALDIR. DEVLET HASTANELERİNDE ÜCRETSİZ OLARAK KÜRTAJ YAPILMALIDIR. KÜRTAJ HAKTIR, TARTIŞTIRMAYIZ."

6 Şubat 2014 Perşembe

TMMOB'lu kadınlar: Haddini aşma başbakan!

Ankara - AKP Hükümeti’nin, kadınların kürtaj hakkını kısıtlamaya ve kaldırmaya yönelik girişime tepki gösteren TMMOB’lu kadınlar, Başbakan Erdoğan’ın kürtaj açıklamalarını, kadın bedeni üzerinde diktatörlük kurmak olarak değerlendirdi ve “Haddini daha fazla aşma” diye seslendi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “Kürtaj cinayettir. Uludere neyse kürtaj odur” açıklamasıyla başlayan kürtaj hakkını kısıtlamaya ve kaldırmaya yönelik hükümet girişimine karşı TMMOB’a bağlı Mimar, Mühendis ve Şehir Plancısı kadınlar Kocatepe Kültür Merkezi önünde bir araya gelerek AKP İl binası önüne yürüdü.

“Kürtaj haktır bedenimiz bizimdir” yazılı pankart açan ve sık sık “Bedenimden, kimliğimden, emeğimden elini çek”, “Kürtaj haktır tartıştırmayız” sloganları atan kadınların eylemine TMMOB’lu erkekler de katılarak destek verdi.

Başbakanın kürtaj açıklamalarını, kadın bedeni üzerinde diktatörlük kurması olarak değerlendiren ve başbakanı istifaya çağıran TMMOB’lu kadınlar adına İnşaat Mühendisleri Odası’ndan Jale Akel açıklama yaptı.


“3 çocuk doğurun” diyen Başbakan’ın şimdide kadınların kürtaj hakkına müdahale ettiğini söyleyen Akel, Erdoğan’ın “Kürtaj cinayettir. Uludere neyse kürtaj da odur” sözlerinin ardından diğer devlet yetkililerinin de yaptığı açıklamaları hatırlatarak, “AKP Hükümeti, bedenlerimizi de denetlemeye çalışıyor. Ancak kürtaj bir haktır ve kürtaj olup olmayacağımıza biz karar veririz” dedi.

Türkiye’de ki sezaryen patlamasına da dikkat çeken Akel, bunun Sağlıkta Dönüşüm Projesi’nin bir sonucu olduğunu kaydetti. Akel, “Kürtaj cinayettir” diyen Erdoğan’a, “Kadınları istemedikleri doğuma göndermek de cinayettir” yanıtını verdi.

Akel, kürtajın yasak olduğu ülkelerde kadınların kendi yöntemleri çocuğu düşürmeye çalıştığını ve bunun sonucunda birçok kadının yaşamını yitirdiğini belirtti. Kürtajın hak olduğunun ve kadın bedeninin, doğurganlığının ayrılmaz bir parçası olduğunun altını çizen Akel, kürtaj hakkını sosyal haklar içerisinde değerlendirerek, tüm kadınlar için sağlıklı, ücretsiz kürtaj hakkı istedi.

Akel, Başbakan Erdoğan’ın kürtajı Uludere katliamı ile karşılaştırmasına ilişkin ise, “Başbakan bu sözleriyle, ‘siz doğurun biz nasıl olsa öldürürüz’ demek istedi” diyerek” dile getirdi.

Son olarak Erdoğan’ı saygı ve izaha çağıran Akel, başbakana, “Haddini daha fazla aşma” diye seslendi.

ANF NEWS AGENCY - 02.06.2012