"TÜRKİYE'DE KÜRTAJ 10 HAFTAYA KADAR YASALDIR. DEVLET HASTANELERİNDE ÜCRETSİZ OLARAK KÜRTAJ YAPILMALIDIR. KÜRTAJ HAKTIR, TARTIŞTIRMAYIZ."

6 Şubat 2014 Perşembe

Kadınların 'kürtaj' öfkesi dinmiyor!

İzmir - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Her kürtaj bir Uludere’dir’ açıklamasına kadınların öfkesi dinmiyor. İzmir’de yüzlerce kadın AKP il binasının önüne yürüyerek, oturma eylemi yaptı.

Konak eski Sümerbank önünde toplanan İzmir Kadın Platformu üyesi kadınlar, “Kürtaj Hakkımızı Tartıştırmıyoruz. Bedenimiz Bizimdir” yazan pankart açarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında, “Bedenim benim, Tayyip’in değil”, “Hayat benim, karar benim, beden benim” şeklinde dövizler taşıyarak, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarını protesto eden sloganlar attı. Eyleme yol güzergâhında bulunan dershane öğrencilerinin de alkışlarla destek verdiği görüldü.

AKP il binasının önüne gelindiğinde polis tarafından kurulan barikat nedeniyle binanın önüne kadar yürüyemeyen kadınlar burada basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı platform adına Özgül Türkmen okudu.

Türmen, Roboski katliamının yarattığı etkiden kurtulmak amacıyla ‘Her kürtaj bir Uludere’dir’ şeklinde açıklama yapan Erdoğan’ı samimiyetsiz bulduklarını belirterek, kadınların büyük mücadeleler sonucu elde ettikleri kürtaj hakkını gasp ettirmeyeceklerini söyledi.

Kürtajın değil, kürtajı yasaklamanın cinayet olduğuna dikkat çeken Türkmen, “Kürtajı cinayet olarak gören zihniyet öncelikle her gün işlenen en az beş kadın cinayetini görmeli, engelleyici düzenlemeler yapmalıdır” dedi.

Kürtaj yasağına karşı ‘yasal ve ücretsiz kürtaj’ talepleri olduğunu kaydeden Türkmen, yapay gündem oluşturmak yerine Roboski katliamının sorumlularının açığa çıkartılması için çaba harcanması gerektiğini ifade etti.

Açıklamanın ardından kadınlar 10 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi.

02.06.2012